استخدام پرستاران قراردادی و شرکتی به کجا رسید؟

0

سال ۱۴۰۱ به نیمه‌ خود رسیده است و هنوز وضعیت استخدام پرستاران در نظام بهداشتی کشور مشخص نیست. اگرچه در این مدت خبرهای زیادی از برنامه استخدامی وزارت بهداشت برای سال جاری منتشر شد؛ اما هنوز برنامه‌های اجرایی آن اعلام نشده است.

به تازگی اما معاون پرستاری وزیر بهداشت جزئیات جدیدی از برنامه این وزارت‌خانه، برای استخدام پرستاران قراردادی و شرکتی اعلام کرده است. آنچنان که این مقام مسئول گفته به زودی مجوزهای استخدام پرستاران قراردادی و شرکتی از سازمان امور استخدامی اخذ می‌شود و حجم زیادی از پرستاران منتظر به خدمت استخدام می‌شوند.

عباس عبادی، معاون پرستاری وزیر بهداشت روز گذشته در میان خبرنگاران این اتفاق را «خبری خوش برای جامعه پرستاران» ایران خواند و گفت که به زودی مجوزهای استخدام از سازمان امور استخدامی اخذ می‌شود.

موضوع دیگر، تبدیل وضعیت و ساماندهی کارکنان دولت است که به‌زودی در صحن مجلس مطرح می‌شود و اگر اتفاق بیفتد حجم زیادی از همکاران پرستار را استخدام خواهیم کرد.

آیا امسال استخدام پرستاران خواهیم داشت؟

معاون پرستاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی همچنین درباره اینکه امسال چه تعداد پرستار نهایتا استخدام خواهند شد می‌گوید که:

«۳۳ هزار درخواست وزارت بهداشت داشتیم که در حال تعامل هستیم. اگر تبدیل وضعیت نیز صورت گیرد همه افرادی که به شکل نیروهای شرکتی و ۸۹ روزه هستند تبدیل وضعیت می‌شوند.»

این حرف‌ها در حالی است که بیمارستان‌ها از یک‌سو با کمبود نیروی انسانی مواجه هستند و از سوی دیگر دانشکده‌های پرستاری نیز در حال جذب دانشجوی پرستاری هستند. زمزمه‌هایی هم شنیده می‌شود که امسال ظرفیت استخدام پرستاران افزایش پیدا کرده است. عبادی، معاون پرستاری وزیر بهداشت در این زمینه می‌گوید:

«۱۲ هزار تخت بیمارستانی در حال بهره برداری است که طبیعتا باید جذب دانشجو و استخدام را بیشتر کنیم.»

بین ۷۹ تا ۱۰۰ هزار پرستار باید استخدام شوند

همه‌گیری کرونا در سه سال گذشته، نظام بهداشت درمان ایران را فرسوده کرده است. از سوی دیگر وضعیت نابسامان اقتصادی هم موجب شده تا موج مهاجرت‌ها گسترش یابد و نیروهای کار متخصص ایران را ترک کنند. این مسئله موجب شده تا بسیاری از عرصه‌ها از جمله نظام بهداشتی ایران با کمبود نیرو مواجه شوند.

درباره اینکه چه تعداد پرستار برای رسیدن سرانه پرستار به اندازه استاندارد نیاز داریم، گمانه‌زنی‌های متعددی وجود دارد. در دو هفته گذشته دو اظهارنظر از سوی مقام‌های مسئول نشان می‌دهد که بین ۷۵ تا ۱۰۰ هزار استخدام پرستاران جدید باید در نظام بهداشت و درمان ایران صورت پذیرد تا شرایط استاندارد شود.

دو هفته پیش محمدتقی جهانپور، معاون پارلمانی سازمان نظام پرستاری گفت:

«در کل کشور با کمبود بیش از ۱۰۰ هزار پرستار روبه‌رو هستیم و براساس گواهی‌های صادر شده اخیر، ماهانه حدود ۱۰۰ تا ۱۵۰ پرستار مهاجرت می‌کنند؛ آن هم در شرایطی که به شدت نیازمند پرستار هستیم و به طور قطع مردم آسیب زیادی از این کمبود نیرو می‌بینند.»

چند روز بعد از این اظهار نظر «عباس عبادی»، معاون پرستاری وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هم گفته بود که:

«هم‌اینک ۲۰۰ هزار نفر در قالب گروه پرستاری شامل پرستار اتاق عمل، هوشبری، فوریت‌ها و کمک پرستار در بیمارستان‌های دولتی و غیردولتی کشور خدمت‌رسانی می‌کنند که برای رسیدن به استانداردها نیازمند جذب ۷۹ هزار پرستار دیگر هستیم.»

به هر روی، چیزی که مشخص است این است که نظام بهداشت و درمان ایران به شدت از کمبود نیرو رنج می‌برد. از سوی دیگر، جامعه بزرگی از پرستاران ایرانی هم حضور دارند که در زمان کرونا فداکارانه به میدان آمدند.

این نیروها بعد از فروکش کردن موج کرونا کنار گذاشته شدند و چشم انتظار بررسی وضعیت‌شان هستند. در این میان گویا چند مجوز برای استخدام پرستاران باید صادر شود که مسئولان ماه‌هاست درباره آن حرف می‌زنند؛ اما به مرحله اجرا نمی‌سد.

برگزاری چندین دوره آزمون استخدامی پرستاران تا پایان سال ۱۴۰۱

آگهی‌های استخدام نیروی درمانی، زیبایی و بهداستی را ببینید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.