معلمان طرح مهرآفرین مشمول رتبه‌بندی شدند

0

وزیر آموزش و پرورش به تازگی از جزئیات جدیدی برای گشودن گره استخدام معلمان طرح مهرآفرین خبر داد. یوسف نوری درباره وضعیت استخدامی معلم‌های طرح مهرآفرین گفت:

«معلمان مهرآفرین زمانی از قرارداد شرکتی وارد آموزش و پرورش شدند و بعضا تا ۱۵ سال از خدمتشان می‌گذرد. در مصوبه سال ۹۹ شورای عالی انقلاب فرهنگی آمده هر کس وارد آموزش و پرورش می‌شود باید آزمون داده و تعیین تکلیف شده باشد. صحبت شده که اینها در آزمون داخلی شرکت کنند. تلاش می‌کنیم مجوزش را بگیریم تا آخر شهریورماه آزمون‌شان را برگزار کرده و تعیین تکلیف شوند.»

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به مشکلات معلمان استخدامی در قالب طرح «مهرآفرین» که گفته شد مشمول رتبه‌بندی نشده‌اند اظهار کرد:

«دوستان به دنبال آن هستند از مهرآفرینان آزمونی گرفته شود. بر اساس مصوبه شماره ۸۳۳ شورای عالی انقلاب فرهنگی در سال ۹۹ آمده هر کس می‌خواهد وارد آموزش و پرورش شود باید آزمون داده باشد. بحث ‌آزمون است، نه شناسه استخدامی.

سایرین هم شناسه نداشتند، اما به آنها تعلق گرفت. ۴۶۰ هزار نفر داریم که کد ندارند. ۳۹۰ هزار نفر مشکل‌شان حل شده و امید است مابقی هم حل شود.

۱۵ سال است که از مهرآفرینان آزمونی گرفته نشده، مجوز برگزاری آزمون داخلی برای مهرآفرینان گرفته شده و به زودی برگزار می‌شود تا این گروه نیز مشمول رتبه‌بندی شوند.»

طرح مهرآفرین چیست؟

اواخر دولت محمود احمدی‌نژاد بود که هیئت دولت طرحی جنجالی به نام مهرآفرین را تصویب کرد. این طرح تلاشی برای شکستن بن‌بست برنامه‌های استخدامی در کشور بود. در آن زمان و در مقطعی تقریبا طولانی برنامه‌های استخدامی متوقف شده بود. دولت برای شکستن این فضا و ایجاد فرصت کار برای نیروهای جدید پای طرحی را به میان کشید که به طرح «مهرآفرین» شهرت یافت. متن طرح به این شرح است:

بر اساس این مصوبه، بالاترین مقام دستگاه اجرایی و استانداران، معاونین توسعه مدیریت، منابع انسانی آنان و یا عناوین مشابه، علاوه بر دارا بودن اختیارات و مسئولیت‌های اصل ۱۲۶ قانون اساسی، به عنوان نماینده ویژه رئیس‌جمهور، موضوع اصل ۱۲۷ قانون اساسی برای اعمال اختیارات رئیس‌جمهور و هیئت‌وزیران در امور اداری و استخدامی و نیز امور برنامه و بودجه مربوط به امور اداری و استخدامی دستگاه مربوط موضوع قوانین و مقررات تعیین شدند.

همچنین دستگاه‌های اجرایی و استانداری‌ها موظف شدند تا با رعایت و به شرح پیوست طرح مهرآفرین، بدون نیاز به هیچ امر دیگری از سوی هر مرجع یا مقامی از قبیل: «موافقت، پیشنهاد، تایید، صدور مجوز و اعطای شماره مستخدم یا ابلاغ» بدون الزام به رعایت ابلاغیه‌های صادره قبلی از سوی مقامات، نسبت به همه موارد مندرج در شرح پیوست که به مهر هیئت دولت تایید شده است، اختصاص دهند. تبدیل وضعیت استخدامی و به‌کارگیری، جذب و استخدام افراد اقدام و شماره مستخدم نیز از جمله این مندرجات است.

صورت خلاصه‌شده چند سطر بالا این است:

استخدام‌هایی که تا قبل از این طرح به روال عادی انجام می‌شد، قرار بود در پوششی جدید و با عنوان «مهرآفرین» اجرا شود. با واگذاری اختیارات معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس‌جمهور به بالاترین مقام دستگاه اجرایی و استانداران، برنامه‌های استخدامی محلی شدند.

حالا و با تغییر چند دولت در ایران و روی کار آمدن طرح جامعی چون رتبه‌بندی معلم‌ها تکلیف معلم‌هایی که در قالب آن طرح استخدام شده بودند، مشخص نبود تا اینکه روز گذشته وزیر آموزش و پرورش شرایطی را برای آنها عنوان کرد.

استخدام معلم‌های طرح مهرآفرین در لایحه بودجه ۱۴۰۱

اسفند سال گذشته بود که نمایندگان مجلس شورای اسلامی، سازمان اداری و استخدامی کشور و وزارت آموزش و پرورش را مکلف کردند که نسبت به تبدیل وضعیت، تخصیص شناسه و استخدام رسمی کلیه مشمولان و نیروهای جامانده و باقی‌مانده استخدامی سال‌های ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۲ طرح مهرآفرین اقدام کنند.
متن دقیق مصوبه مجلس در ۱۱ اسفند ۱۴۰۱ در خصوص الزام دولت به استخدام معلم‌های مهرآفرین به شرح زیر است:

بندالحاقی۲- سازمان اداری و استخدامی کشور و وزارت آموزش و پرورش، مکلفند نسبت به تبدیل وضعیت، تخصیص شناسه و استخدام رسمی کلیه مشمولان و نیروهای جا مانده و باقی مانده استخدامی سال‌های ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۲ طرح مهرآفرین، با اولویت معلمان قرآنی که هم‌اکنون با وزارت آموزش و پرورش به صورت قراردادی و یا پیمانی همکاری می‌کنند، اقدام نماید. بار مالی ناشی از اجرای این بند از محل ردیف ۱۲۷۵۰۳ وزارت آموزش و پرورش در سقف پانصد میلیارد (۵۰۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال تأمین می‌شود.
لینک ثبت‌نام دوره مهارت‌آموزی | پذیرفته‌شدگان نهایی آزمون استخدامی آموزش و پرورش 

***

اخبار استخدام را در بلاگ دیوار بخوانید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.