فرصت استخدام برای ۵۰۰۰ مهندس ناظر در وزارت جهاد کشاورزی

0

جلسه روز یکشنبه ۱۸ اردیبهشت‌ماه سال ۱۴۰۱ با یک خبر خوب برای علاقه‌مندان به جذب در وزارت جهاد کشاورزی همراه بود. در این جلسه، احد آزادیخواه، سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی و نماینده مردم ملایر در مجلس، از فرصت استخدام پنج هزار مهندس ناظر در مراکز خدمات جهاد کشاورزی شهرستان‌ها خبر داد. آن‌چنان که آقای آزادیخواه گفته در استخدام این نیروها سابقه و نمره آزمون استخدامی در اولویت قرار دارد.

مهندسان ناظر ضامن کیفیت محصول کشاورزی

ماجرای فرصت استخدام مهندس ناظر کشاورزی در وزارت جهاد کشاورزی به سال ۱۳۸۶ بازمی‌گردد. در آن سال، طرحی در وزارت جهاد کشاورزی اجرا شد که مهندسان کشاورزی به‌صورت خرید خدمت جذب این وزارتخانه می‌شدند و به مزارع و باغات اعزام می‌شدند تا حلقه رابطی بین کشاورزان و باغداران و دنیای علمی کشاورزی باشند. آنها وظیفه داشتند تا به کشاورزان و باغداران آگاهی دهند و زمینه کنترل و از بین بردن آفات را فراهم کنند. همچنین میزان مصرف کود شیمیایی در کشاورزی و باغداری را کاهش دهند و محصولات سالم‌تری را راهی بازار کنند. در واقع آنها قرار بود هم ضامن امنیت غذایی باشند و هم شاخص‌های سلامت جامعه را بهبود بخشند. از آن سال تاکنون، این طرح را با نام «مهندسین ناظر کشاورزی» می‌خوانند. نکته مهم اما اینجاست که علیرغم نتایج مثبت حضور مهندسان ناظر کشاورزی در مزارع و باغات، طی بیش از یک دهه هیچ اقدامی برای بهبود شرایط کاری آنها صورت نگرفت و این مسئله کم‌کم به یک نارضایتی در میان آنها تبدیل شد. افزایش نارضایتی‌ها موجب شد تا نهایتاً چهارده سال پس از اجرای این طرح، نمایندگان مجلس «طرح تعیین استخدام مهندسین ناظر جهاد کشاورزی» را در مجلس به جریان بیندازند. طرحی که حالا طبق گفته نماینده مردم ملایر زمینه استخدام پنج هزار مهندس ناظر را فراهم می‌کند.

آنچه در یک سال و چند ماه اخیر& تصویب این طرح را به تأخیر انداخته بود مسائل مالی آن بود. ذبیح‌الله اعظمی ساردوئی، عضو هیئت‌رئیسه کمیسیون کشاورزی در سال گذشته گفته بود که مهم‌ترین مانع در مسیر تصویب این طرح «بند مالی» آن و نحوه پرداخت حقوق و دستمزد مهندسان است. او در آن زمان گفته بود «به ازای هر ۳ نفر که در وزارت جهاد کشاورزی بازنشست می‌شوند، یک نفر از این مهندسان استخدام شوند.» حالا گویا مشکلات مالی برطرف شده و راه استخدام نیروها هموار شده است. چرا که سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی روز گذشته اعلام کرد «طرح تعیین تکلیف ناظران کشاورزی» یا یک ماده‌واحده و ۹ تبصره در «کمیسیون کشاورزی، منابع طبیعی، آب و محیط‌زیست» به تصویب رسیده است.

بر اساس این طرح، دولت موظف است پنج هزار مهندس و کارشناس ناظر همکار با وزارت جهاد کشاورزی را که از سال ۱۳۸۲ به بعد با این وزارتخانه همکاری کرده‌اند، به استخدام درآورد. آزادیخواه همچنین شرایط استخدام را منوط به داشتن مدرک کارشناسی کلیه رشته‌های کشاورزی، منابع طبیعی، دامپزشکی و بالاتر در پست‌های کارشناسی عملیاتی و نظارتی ترویج کشاورزی و منابع طبیعی دانست و گفت دولت با در نظر گرفتن دو معیار سابقه و نمره آزمون طی پنج سال باید این نیروها را استخدام کند. اولویت بخشیدن به سابقه هم طی آنچه در تبصره ۳ این طرح آمده چنین است که کلیه کسانی که تا سال ۹۰ بیش از ۳۰ ماه سابقه داشته‌اند و به استخدام درنیامده‌اند در اولویت قرار دارند. همچنین طبق تبصره چهار این طرح، همه مهندسان و ناظرانی که در گذشته در آزمون‌ها شرکت‌کرده‌اند و قبول شده‌اند نیاز به تکرار آزمون ندارند. در این طرح، وزارت جهاد کشاورزی مکلف شده تا ۵۰ درصد نیروها را از میان مردان و ۵۰ درصد را از میان زنان استخدام کند.

۴۲ درصد از آمار بیکاری در ایران را فارغ التحصیلان آموزش عالی تشکیل می‌دهند

استخدام در نیروهای مسلح و جذب نخبگان نظام وظیفه


ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.