رتبه بندی معلمان و تبدیل وضعیت فرهنگیان غیررسمی به کجا رسید؟

0

چند سالی است که معلم‌ها در ایران درگیر شرایط استخدامی و حقوق و مزایایشان هستند. طرح پرسروصدای رتبه بندی معلمان علیرغم حمایت‌های فراوان در مجلس چه در دولت قبل و چه در دولت فعلی، هنوز به اجرا درنیامده و متأثر از این وضعیت، در ماه‌های اخیر شاهد اعتراضات گسترده معلم‌ها برای مسائل صنفی بودیم. در کنار همه معلم‌هایی که برای مسائل صنفی تلاش می‌کنند، گروه بزرگی از معلم‌های غیررسمی هم حضور دارند که منتظر تبدیل وضعیت و استخدام رسمی هستند. معلم‌هایی که گویا سرنوشت کاری آنها هم به سرنوشت طرح رتبه بندی معلمان گره خورده است.

مهدی اسماعیلی، نماینده مردم میانه و رئیس کمیته آموزش‌وپرورش کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی، در هفته‌ای که گذشت از تحولات مهمی در سرنوشت این گروه از معلم‌ها خبر داد. آن‌چنان که این نماینده مجلس اعلام کرده است، طرح «ساماندهی نیروی انسانی آموزش‌وپرورش» روی موضوع تعیین وضعیت معلم‌های غیررسمی و غیردولتی تمرکز دارد و در صورت تبدیل وضعیت این دسته از معلم‌ها از غیررسمی به رسمی، مشمول طرح رتبه‌بندی هم می‌شوند.

طرح ساماندهی کارکنان آموزش و پرورش در دستور کار مجلس

طرح ساماندهی نیروی انسانی آموزش‌وپرورش این روزها در دستور کار مجلس قرار گرفته و قرار است وضعیت گروه زیادی از معلم‌های غیررسمی را در نظام آموزش‌وپرورش مشخص کند. به‌این‌ترتیب، همه معلم‌هایی که در یک از وضعیت‌های استخدامی خرید خدمت، برون‌سپار، حق‌التدریس، نهضت سوادآموزی، قرآنی، پیش‌دبستانی و مدارس غیردولتی هستند به‌موجب این طرح، تعیین تکلیف استخدامی می‌شوند. بدیهی است که در فرایند تعیین تکلیف استخدامی آنها برخی شرایط و ضرایب سنواتی مربوط به طول دوران خدمت و شرایط خدمت هم موردتوجه قرار می‌گیرد.

آن‌چنان که نماینده مردم میانه می‌گوید، جامعه مخاطبان این طرح، گروهی از معلم‌های آزاد و غیررسمی هستند که در آموزش‌وپرورش مشغول به خدمت می‌باشند و به‌موجب این طرح، هم قرار است از شرایط استخدامی و کاری بهتری برخوردار شوند و هم مسئله کمبود نیرو در آموزش‌وپرورش تا حد زیادی پوشش داده شود. به‌موجب طرحی که قرار است در مجلس برای تعیین وضعیت این دسته از معلمان بررسی شود، سابقه کاری معلم در آموزش‌وپرورش شامل ضرایب ویژه در آزمون استخدامی می‌شود تا به‌این‌ترتیب، صلاحیت حرفه‌ای معلم‌ها در آزمون استخدامی در نظر گرفته شود و شانس قبولی آنها افزایش پیدا کند.

جدیدترین آگهی‌های استخدام حوزه آموزش را در دیوار ببینید

۲۰۰ هزار معلم غیررسمی در انتظار تعیین وضعیت

تخمین دقیقی از تعداد معلم‌های غیررسمی در بدنه آموزش‌و‌پرورش وجود ندارد ولی حدس و گمان‌ها می‌گوید که این طرح وضعیت استخدامی ۲۰۰ هزار معلم را مشخص می‌کند. این در حالی است که پیش‌بینی می‌شود در سال ۱۴۰۱ نزدیک به ۷۰ هزار معلم بازنشسته شوند. از این رو، نظام آموزش‌و‌پرورش با کمبود نیروی آموزشی در مدارس مواجه می‌شود که می‌تواند این کمبود را از طریق تبدیل وضعیت معلم‌های غیررسمی تعیین کند. آنچنان که در طرح ساماندهی نیروی انسانی آموزش‌و‌پرورش پیش‌بینی شده، وزارت آموزش و پرورش باید در یک بازه زمانی ۵‌ساله، نیروهای مورد نیاز خود را از این طریق تأمین کند. همچنین این طرح پیش‌بینی کرده که معلم‌های غیررسمی در آزمون استخدامی شرکت کنند اما در این آزمون با توجه به سابقه خدمت‌شان از ضریب‌هایی در تعیین نمره برخوردار باشند که فرایند استخدام راحت‌تر انجام شود. در صورت تصویب این طرح، خروجی آزمون استخدامی آموزش پرورش به نسبت ۶۰ به ۴۰ میان معلم‌های غیررسمی و فارغ‌التحصیلان سایر دانشگاه‌ها تقسیم می‌شود.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.