مستند ماشین‌بازها – قسمت دوم: تیمور ریشار

صندوقچه گنج خودروهای کلاسیک ایران

0

تیمور ریشار را ماشین‌بازها، صندوقچه گنج خودروهای کلاسیک ایران می‌دانند؛ کسی که عاشقانه آلفارومئو را دوست دارد.

اما مهارت او تنها به آلفا و آلفابازی ختم نمی‌شود. او از گران‌ترین خودرو ایران تا گران‌ترین موستانگ ایران را بازسازی کرده است.

تیمور به غیر از قدرت بالای صفرسازی خودرو‌های کلاسیک و کم‌نظیر تاریخی، یک راننده ماهر و قهرمان اتومبیل‌رانی و مهندسی بسیار کارکشته است.

تیمور ریشار خودروهای مختلفی داشته است؛ از فراری تا لامبورگینی، از رولزرویس تا بوگاتی تا عشق ازلی و ابدی‌اش؛ آلفارومئو، همه زیر پای‌اش بوده‌اند.

پدرش فرانسوی بوده و نام فامیل ریشار را برای‌اش به یادگار گذاشته، هرچند خیلی‌ها هم با نام ریچارد صدایش می‌کنند. پدر یک یادگاری دیگر هم برای فرزندش گذاشته: عشق اتومبیل. او از قهرمان‌های اتومبیرانی بوده و تیمور را از کودکی با خودرو آشنا کرده است. پسر هم پس از پدر  دنبال عشقش می‌رود و سر از دانشگاه‌های آلمان در می‌آورد ‌اما به دعوت محمود خیامی از مرسدس بنز استعفا می‌دهد و راهی ایران می‌شود.

وی یکی از افراد موثری است که در کنار دکتر «رامین صالح‌خو» در فدراسیون اتومبیل‌رانی و کانون جهانگردی و اتومبیل‌رانی، پلاک خودروهای تاریخی ایران را برای از بین نرفتن این سرمایه‌های ملی ایجاد می‌کند.

طلایی‌ترین کار استاد، بازسازی مرسدس بنز گالوینگ است؛ خودرویی که هم اکنون بیش از ۱.۵ میلیون دلار قیمت دارد و گران قیمت‌ترین خودرو غیر موزه‌ای در ایران محسوب می‌شود.

مرسدس بنز گالوینگ مدل ۱۹۵۴ خودرویی کمیاب در جهان است. این خودرو به درخواست دفتر مرسدس بنز در آمریکا برای بازار ایالات متحده و از روی یک خودرو مسابقه‌ای ساخته شد. در آن زمان از سریع‌ترین خودروها بود و با سیستم تزریق مستقیم سوخت که حتی همین الان هم تکنولوژی بالایی محسوب می‌شود، برای خود جایگاهی میان خودرو دوستان پیدا کرده بود. همه شاسی این خودرو از فریم‌های لوله‌ای است و موتور سه لیتری آن هم ۲۸۰ اسب بخار قدرت تولید می‌کند.

از کارهای اخیر وی هم می‌توان به بازسازی گران‌قیمت‌ترین موستانگ ایرانی اشاره کرد.

این موستانگ طی سه سال به صورت کاملا اصولی و بسیار با دقت صفرسازی شده است. تمام قطعات فابریک تهیه شده‌اند و برخی از قطعات در آمریکا برای این خودرو ساخته شده‌اند و پس از کنار هم قرار گرفتن به طرز ماهرانه‌ای، این شاهکار پدید آمده است.

این مستند به داستان زندگی او و ماشین‌هایش می‌پردازد؛ داستان‌هایی از بنز ۱۹۰ SL‌ تا آلفارومئوی دلوچه‌ی GTA R ، از شاه تا هایده و از دیروز تا امروز …

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.