مستند ماشین‌بازها – قسمت چهارم: رامین صالح‌خو

دکتری که ماشین‌باز شد!

0

دکتر رامین صالح‌خو یکی از ماشین‌بازهایی است که عشق و علاقه‌اش به اتومبیل و تخصصش در زمینه حقوق و روابط بین‌الملل باعث شده تا فدراسیون اتومبیل‌رانی ایران، که همیشه در مجامع بین‌المللی غایب بود، بتواند در زمینه خودروهای کلاسیک سال‌ها به عنوان یک مهره کلیدی فعالیت کند.

در واقع، تجربه حقوق بین‌الملل دکتر صالح‌خو سبب شد تا ایران به یکی از مهمترین بازیگران این بخش در فدراسیون اتومبیل‌رانی تبدیل شود و برای سال‌های متعدد، کانون مهم‌ترین مسابقات اتومبیل‌های تاریخی در جهان شود. او تنها ایرانی بود که در فدراسیون جهانی اتومبیل‌رانی صاحب کرسی شد.

همچنین، با تلاش‌های مستمر رامین صالح‌خو بود که پروژه «پلاک خودروهای تاریخی» در ایران کلید خورد و در پی آن، از تخریب بسیاری از اتومبیل‌های کلاسیک و تاریخی ایران که در جریان طرح خروج خودروهای فرسوده در حال نابود شدن بودند، جلوگیری شد.

عشق و علاقه او به اتومبیل به دوران کودکی‌اش برمی‌گردد. به دلیل کار پدرش، در آمریکا بزرگ شد و زندگی در آنجا باعث شد تا عاشق خودروهای آمریکایی، مخصوصاً فورد موستانگ، شود. خودش درباره این موضوع می‌گوید: :

«والدینم تعریف می‌کنند حتی قبل از اینکه بتوانم حرف بزنم، ماشین‌ها را شناسایی می‌کردم. یعنی عشق به ماشین از همان کودکی در من بوده است».

او تعریف می‌کند که از نوجوانی همیشه مجله‌های خودرو را مثل یک کلکسیونر جمع‌آوری می‌کرده و معتقد است که در زمان بازگشت به ایران، مهم‌ترین چیزی که با خود آورده، همان مجله‌های خودرویی است که در آمریکا جمع آوری کرده بود.

پس از بازگشت به ایران، دکتر صالح‌خو اقدام به بازسازی یک فورد موستانگ مک وان می‌کند. همین موضوع، به نقطۀ سرآغاز ارتباط او با جامعه اتومبیل‌رانی ایران تبدیل می‌شود و در مسیر بازسازی این خودرو، با اصلی‌ترین اساتید این رشته در ایران آشنا می‌شود. در نهایت، به واسطه همین دوستی و سال‌ها حضورش در این جامعه، او به عنوان رئیس کمیته کلاسیک فدراسیون اتومبیل‌رانی انتخاب می‌شود.

دکتر رامین صالح‌خو تا امروز مالک چندین خودروی خاص در ایران بوده از جمله خاص‌ترین کامارو ایران، یک کامارو موشن، که سال‌ها قهرمان اتومبیل‌رانی ایران بوده است.

همچنین، با تلاش وی بسیاری از کلوپ‌های تخصصی خودروهای مختلف از ب‌ام‌و تا موستانگ در ایران شکل می‌گیرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.