مستند ماشین‌بازها – قسمت پنجم: زهره وطن‌خواه

1

زهره وطن‌خواه متولد ۲۲ بهمن ۱۳۵۶، راننده مسابقات رالی و یکی از زنان قهرمان این رشته ورزشی است که توانست در مدتی کوتاه، شهرتی جهانی برای خودش دست‌وپا کند و به یکی از قهرمان‌های مثال زدنی ورزش اتومبیلرانی کشور تبدیل شود.

داستان قهرمانی‌های زهره وطن‌خواه، داستان پر فراز و نشیبی است که شنیدنش خالی از لطف نیست. قسمت پنجم مجموعه مستند ماشین‌بازها درباره این قهرمان اتومبیلرانی کشور است که شما را به تماشای آن دعوت می‌کنیم.

زهره وطن‌خواه از نوجوانی رشته‌های ورزشی متعددی مانند پاراگلایدر و تیراندازی با کلت را شروع و تجربه کرده است، با این حال خودش می‌گوید که این رانندگی است که به او آرامش می‌دهد. اولین کاپ قهرمانی‌اش را در مسابقات قهرمانی اسلالوم بانوان کشور به دست آورد و همین شروعی برای ماجراجویی‌های او شد.

در سال ۲۰۰۸، زهره وطن خواه به عنوان اولین بانوی تاریخ اتومبیلرانی ایران به همراه یار همیشگی‌اش افسانه احمدی (به عنوان نقشه‌خوان) راهی مسابقات جهانی رالی WRC شد و توانست در کلاس A7 مقام چهارم را کسب کند.

او تا امروز، ۶ مرتبه در مسابقات ریس (سرعت) در کلاس GT1400 شرکت کرده است؛ مسابقاتی که در آن‌ها همه رقبایش مرد بوده‌اند. با این حال او توانست ۵ بار مقام اول و یک بار مقام دومی در این مسابفات به دست آورد.

زهره وطن خواه کسی است که برای رسیدن به رویاهای کودکی‌اش هیچ محدودتی را به رسمیت نشناخت و برای آنچه که می‌خواست با جان و دل تلاش کرد. به قول خودش با پشتکار زیاد توانست این مسیر سخت را برای دیگر خانم‌های علاقمند به رانندگی هموار کند تا آن‌ها هم بتوانند راحت‌تر به این رشته جذاب ورزشی و پرهیجان ورود کنند.

1 نظر
  1. علی باقری می گوید

    تنها راننده خانمی که در ایران حرف اول رو میزنه و دنیا اتومبیل رانی ایران رو با اسم ایشون شناخت سرکار خانم دکتر لاله صدیق هستند

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.