مستند ماشین‌بازها – قسمت دهم: مریم روحانی

0

در قسمت دهم از مستند ماشین‌بازها همراه یکی از سرشناس‌ترین آرایش‌گران خودرو در ایران هستیم: مریم روحانی.

خوب است قبل از آشنایی با مریم روحانی، کمی بیشتر از آرایشگری خودرو بدانیم. آرایشگر خودرو چیست؟ آرایشگری خودرو در اصل ترجمه‌ای از Car Detailing است. آرایشگری خودرو به مجموعه اقداماتی گفته می‌شود که با کمک آن‌ها شما می‌توانید وضعیت رنگ یا داخل یک خودرو را به حالت صفر یا نزدیک به صفر، تبدیل کنید. آرایشگری خودرو دو بخش اصلی دارد: آرایشگری بخش خارجی خودرو یعنی رنگ و بدنه (Exterior detailing) و آرایشگری بخش داخلی خودرو یعنی کابین و صندلی‌های (Interior detailing).

طی دهه‌های متوالی در ایران، برای بازسازی رنگ خودروها فقط از تکنیک «واکس و پولیش» استفاده می‌شد، اما این روزها با پیشرفت فناوری نانو و تنوع ابزار و تجهیزات، روش‌های بازسازی رنگ و بدنهٔ خودروها خیلی حرفه‌ای‌تر و تخصصی‌تر شده است. مریم یکی از اولین افراد در ایران بود که شیوه‌های جدید و به‌روز آرایشگری خودرو را یاد گرفت و اجرا کرد.

مریم روحانی معتقد است هیچ کاری در دنیا مردانه-زنانه نیست و این پیش‌فرض‌های انسان‌هاست که کارها را به صورت جنسیتی ارزیابی می‌کند. مریم روحانی برای دست یافتن به شغلی که دوست داشته، با تمام توان جنگیده است. او که زمان کودکی در آغمزار خراسان شمالی به کشاورزی به مشغول بود، از نوجوانی روی پای خودش ایستاد و حالا مشهورترین آموزشگاه‌ آرایش خودرو در ایران را اداره می‌کند.

هم برای عاشقان ماشین و رانندگی، هم برای آن‌ها که می‌خواهند بر کلیشه‌ها غلبه کنند، مریم روحانی یک الگوی واقعی است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.