بعدی

سیم کارت

می‌توان گفت که یک سیم‌کارت، پراستفاده‌ترین قطعه الکترونیکی در دنیای ارتباطات است و نقش مهمی در زندگی بشر ایفا کرده است.

SIM مخفف (Subscriber Identity Module) است و یک کارت پلاستیکی کوچک است که درگوشی‌های تلفن همراه جای می‌گیرد. این قطعه کوچک الکترونیکی بوده و امکان ارتباط بیسیم را برای کاربران فراهم می‌کند. همچنین در تمام گوشی‌های هوشمند و معمولی در سراسر جهان استفاده می‌شود.

سیم‌کارت چه‌کار می‌کند؟

سیم‌کارت‌ها تراشه‌های رایانه‌ای هستند که اطلاعات را در خود نگه می‌دارند و به شما امکان می‌دهند به شبکه اپراتور خود متصل شوید و با سایر اپراتورها و تلفن‌های خانگی ارتباط برقرار کنید. این بدان معناست که شما با سیم‌کارت خود می‌توانید تماس برقرار کنید، پیامک ارسال کنید و به خدمات اینترنت تلفن همراه مانند 3G ،4G و5G دسترسی داشته باشید. آنها همچنین قابلیت ذخیره اطلاعات را دارند و می‌توانید پیام‌ها، مخاطبین و ایمیل‌ها را در آن‌ها ذخیره کنید.

چه چیزهایی در سیم‌کارت ذخیره می‌شود؟

سیم‌کارت‌ها دارای یک شماره شناسایی یا IMSI هستند که مخفف عبارت (International Mobile Subscriber Identity) است. این مشخصات شماره تلفن را به شبکه شناسایی می‌کند. همراه با IMSI شما، سیم‌کارت شما یک MSISDN منحصربه‌فرد نیز خواهد داشت. این عبارت نیز مخفف عبارت (Mobile Subscriber Integrated Services Digital Network Number) است. در اصل این همان شماره تلفن شما خواهد بود.

سیم‌کارت همچنین می‌توانند اطلاعات تماس، شماره تلفن، پیامک، اطلاعات صورتحساب و میزان مصرف داده را ذخیره کنند. علاوه‌بر این‌ها، سیم‌کارت شما دارای یک شماره شناسایی شخصی (PIN) برای محافظت در برابر سرقت خواهد بود.

انواع سیم‌کارت

سیم‌کارت‌ها باید در تلفن‌های همراه جا شوند، بنابراین با گذشت زمان و تغییر شکل گوشی‌های تلفن همراه، نیاز به کارت‌های کوچک‌تر امروزه احساس می‌شود. ازاین‌رو انواع مختلف سیم‌کارت را از لحاظ ظاهری خواهیم داشت. که عبارت‌اند از:

  • سیم‌کارت کاملFull SIM: این سیم‌کارت دیگردرگوشی‌های جدید مورد استفاده قرار نمی‌گیرد. این نوع سیم‌کارت در دهه 1990 ساخته شد و ابعاد آن 86x54mm است. تقریباً همه اجزای آن به جزء بخش الکترونیکی و هوشمند آن از پلاستیک است.

  • مینی سیم(Mini-SIM): ازآنجایی‌که سیم‌کارت با اندازه کامل دیگر استفاده نمی‌شود، این روزها Mini-SIM اغلب به‌عنوان سیم‌کارت کامل یا استاندارد در نظر گرفته می‌شود. ابعاد آن 25x15mm است و سطح تماس آن توسط یک بخش بزرگ پلاستیکی احاطه‌شده است.

  • Micro-SIM: دقیقاً همان سطح تماس مینی سیم را دارد اما ابعاد آن کوچک‌تر است. (15x12mm) زیرا پلاستیک دور آن بریده‌شده است و تقریباً به‌طور کامل سطح تماس سیم‌کارت از آن باقی‌مانده است.

  • Nano-SIM: این کوچک‌ترین فرمت سیم‌کارت است که امروزه استفاده می‌شود. سطح تماس کوچک‌تری دارد که ازنظر فیزیکی با گوشی‌های قدیمی که میکرو سیم‌کارت می‌خورند ناسازگار است. همچنین ابعاد آن 12.3x8.8mm است.

  • eSIM: سیم‌کارت جاسازی‌شده یا eSIM، قالب جدیدی از سیم‌کارت است که در آن سیم‌کارت مستقیماً در دستگاه تعبیه‌شده است و بنابراین قابل جدا شدن نیست. اگرچه این نوع سیم‌کارت به‌طور گسترده مورد استفاده قرار نمی‌گیرد، اما مزیت eSIM این است که به شما امکان می‌دهد. بدون انتقال سیم‌کارت گوشی خود را تغییر دهید. اپراتور تلفن همراه اطلاعات حساب را از راه دور منتقل می‌کند.

مهم‌ترین اپراتورهای تلفن همراه در ایران

در داخل کشور ایران چندین اپراتور ارائه دهنده خدمات سیم‌کارت فعالیت می‌کنند که این اپراتورها از سیم‌کارت‌های متنوعی برای ارائه خدمات خود به مشتریان استفاده می‌کنند. آن‌ها خدمات گوناگونی به کاربران خود اعم از برقراری تماس، پیامک، اینترنت و... را ارائه می‌کنند و کیفیت فوق‌العاده بالایی دارند. بهترین اپراتورهای تلفن همراه در ایران طبق نظرسنجی‌های صورت گرفته از مشتریان عبارت‌اند از:

  • شرکت همراه اول

  • شرکت ایرانسل

  • شرکت رایتل

قیمت انواع سیم‌کارت

سیم‌کارت‌ها بنا به شماره و اپراتوری که‌ آن‌ها را پشتیبانی می‌کند، قیمت‌های متفاوتی دارند.

خرید انواع سیم کارت از سایت دیوار

با ورود به سایت دیوار و جست‌وجو در بخش سیم‌کارت شما می‌توانید رندترین شماره‌های تلفن همراه را در سیم‌کارت‌های دلخواه خود را بیابید.